Kroki leczenia depresji

Depresja jest chorobą, która może przydarzyć się każdemu z nas. Mówimy o niej wtedy, gdy stan przygnębienia i obniżonego nastroju trwa powyżej dwóch tygodni. Objawia się ona na kilku płaszczyznach : biochemicznej (fizjologicznej), motywacyjnej i emocjonalnej. Dominującymi emocjami jest smutek ,żal, poczucie winy, złość i lęk. Często odczuwamy zmęczenie, trudno nam się skoncentrować, mamy problemy ze snem, pojawia się brak apetytu, nie cieszą nas aktywności, które do tej pory sprawiały przyjemność. Negatywne myśli, które pojawiają się w depresji, nie pozwalają nam z nadzieją i radością patrzeć na siebie, świat który nas otacza i przyszłość. Z powodu negatywnego sposobu myślenia zaczynamy wycofywać się z ważnych do tej pory aktywności, często izolujemy się i robimy mniej niż dotychczas.

Poniższa animacja przedstawiająca osobę cierpiącą z powodu depresji. Jej autorem jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Depresja była tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017. W linku znajduje się opis tej kampanii. http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=186&w

Zmiana sposobu myślenia, zwiększenie aktywności i praca nad przekonaniami są elementami nad, którymi skupiamy się podczas leczenia depresji terapią poznawczo behawioralną. Poniżej pięć głównych kroków jej leczenia metodą CBT.

Warto pamiętać, że w przypadku depresji rekomendowanym postępowaniem jest psychoterapia i farmakoterapia (zazwyczaj z grupy SSRI). O potrzebie podania leków decyduje lekarz.