Stres – radzenie sobie ze stresem

Każdy z nas przeżywa nadmierny stres, napięcie, dyskomfort, trudności. Warto wiedzieć, że mamy sprawdzone strategie, które pomagają nam sobie radzić. Warto zidentyfikować te strategie, które pomijamy, a które mogą okazać się pomocne i systematycznie rozwijać każdą z nich.

STRATEGIE EMOCJONALNE

☑️ ️Dbanie o system wsparcia społecznego i tworzenie więzi/relacji (dbanie o relacje, które mamy). Nie bez powodu mówi się o tym, że to dzięki otaczaniu się życzliwymi ludźmi łatwiej jest nam znosić trudności życia codziennego.

☑️ Samoopieka. podejmowanie wielu aktywności celem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Podchodzenie z troską i zaangażowaniem do dbania o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Podejmowanie działań związanych ze stylem życia, zapewnieniem sobie możliwości do aktywności poznawczych i fizycznych, badań, odżywiania, dbania o swoje poczucie własnej wartości.

☑️ Dobra komunikacja z innymi i samym sobą, która oparta jest na zrozumieniu i szacunku.

☑️ Asertywność.

zasady asertywności

☑️ ️Uczestniczenie w zajęciach rekreacyjnych (pozwolenie sobie na spontaniczność). Podejmowanie działań poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką, np. zajęcia tańca, wycieczki górskie, spacery.

☑️ Uwolnienie emocji. Umiejętne ich wyrażanie i komunikowanie. Zaprzestanie tłumienia i unikania wyrażania tego, co czujemy. Nauka komunikacji swoich potrzeb i emocji.

☑️ Poczucie humoru. Zdolność do patrzenia z dystansem na otaczające nas sprawy i trudności.

STRATEGIE FIZYCZNE I ZWIĄZANE ZE STYLEM ŻYCIA

☑️ Dbanie o prawidłowy oddech (pełny, swobodny, spokojny), oddychanie przeponą i systematyczna relaksacja.

☑️ Dieta „antystresowa”. Pozbawiona substancji, które nasilają nasze złe samopoczucie, która dostarcza nam odpowiednich składników odżywczych, dostosowana do potrzeb organizmu.

☑️ Systematyczne ćwiczenia fizyczne.

☑️ Regularne przerwy na odpoczynek w ciągu dnia.

☑️ Dobra organizacja czasu w ciągu dnia.

☑️ Dbanie o higienę snu. M.in.: wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze, rezygnowanie z używania urządzeń elektronicznych na minimum 2 h przed snem, wygodne miejsce do spania. Więcej o higienie snu.

☑️ Dbanie o bezpieczeństwo materialne. Staranie się zabezpieczyć oszczędności, stabilna praca, gotowość do zmiany pracy w przypadkach tego wymagających.

☑️ Zamieszkanie w miejscu, gdzie możemy czuć się bezpiecznie.

STRATEGIE MYŚLOWE (poznawcze)

☑️ Konstruktywne myślenie. Zdolność do dyskusji z negatywnym myśleniem, nietraktowanie myśli jako faktów, opieranie się na racjonalnych przesłankach, zdrowe, funkcjonalne myślenie, które pozwala czuć nam się dobrze.

☑️ Techniki dystrakcyjne. Zdolność do oderwania się od negatywnych myśli. Umiejętne przekierowanie uwagi w momencie, gdy jest to potrzebne.

☑️ Zadaniowe podejście do pojawiających się problemów. Skupianie się na możliwych rozwiązaniach i działanie, zamiast zamartwiania się.

☑️ Akceptacja traktowana jako zdolność do radzenia sobie z okresami pogorszenia. Tolerowanie przeżywanych trudnych emocji, bez wchodzenia w styl ruminacyjny („przeżuwanie”).

☑️ Tolerowanie niepewności/niejasności. Umiejętność do dostrzegania odcieni szarości zamiast myślenia czarno-białego.

STRATEGIE FILOZOFICZNE / DUCHOWE

☑️ Praca na rzecz spójnych celów. Rozważ działanie wspólnotowe w obrębie miejsca, w którym mieszkasz, dołącz do organizacji, która ma podobne do ciebie potrzeby, wartości i cele. Może być to klub aktywności lokalnej, działania w samorządach lokalnych itp.

☑️ Pozytywna filozofia życiowa. Doceniaj swoje osiągnięcia, bądź swoim przyjacielem, bądź cierpliwy i życzliwy, bądź uważny, staraj się być szczęśliwy, świadomy.

☑️ Zaangażowanie duchowe, wspólnotowe, religijne. Poczucie przynależności. Bądź wśród ludzi przy, których czujesz się dobrze, z którymi możesz odczuwać więź i akceptację, np. grupy medytacyjne, grupy filmowe/dyskusyjne/literackie, grupy związane z aktywnościami sportowymi itp.